Takamine Thermal Top Series Orchestral Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
This new model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment.
The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument. The Orchestra Model shape of the TEF740FSTT, with its strong lower midrange and versatile dynamics, is enjoying a resurgence.
Specifics
| Body Back | Solid Sapele |
| Nut | Width - 1.875" (47.6 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Mother of Pearl |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Sapele |
| Bridge | Rosewood with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | TLD-2 Line Driver Preamp |
| Machine Heads | Gold Classical Machine Heads with White Pearl Buttons |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Slotted headstock, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Ebony |
Takamine Thermal Top Series Orchestral Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
This new model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment.
The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument. The Orchestra Model shape of the TEF740FSTT, with its strong lower midrange and versatile dynamics, is enjoying a resurgence.
Specifics
| Body Back | Solid Sapele |
| Nut | Width - 1.875" (47.6 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Mother of Pearl |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Sapele |
| Bridge | Rosewood with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | TLD-2 Line Driver Preamp |
| Machine Heads | Gold Classical Machine Heads with White Pearl Buttons |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Slotted headstock, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Ebony |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This new model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment.
The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument. The Orchestra Model shape of the TEF740FSTT, with its strong lower midrange and versatile dynamics, is enjoying a resurgence.
Specifics
| Body Back | Solid Sapele |
| Nut | Width - 1.875" (47.6 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Mother of Pearl |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Sapele |
| Bridge | Rosewood with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | TLD-2 Line Driver Preamp |
| Machine Heads | Gold Classical Machine Heads with White Pearl Buttons |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Slotted headstock, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Ebony |
