Takamine Thermal Top Series Orchestral Ac El Guitar In Natural Gloss Finish
This new model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment.
The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument. The Orchestra Model shape of the TCP7MOTT, with its strong lower midrange and versatile dynamics, is enjoying a resurgence.
Specifics
| Body Back | Solid Ovangkol |
| Nut | Width - 1.77" (45 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Abalone |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Ovangkol |
| Bridge | Ebony with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | TLD-2 Line Driver Preamp |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Abalone Dot |
| Fretboard | Ebony |
Original: $2,192.03
-70%$2,192.03
$657.61Takamine Thermal Top Series Orchestral Ac El Guitar In Natural Gloss Finish
This new model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment.
The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument. The Orchestra Model shape of the TCP7MOTT, with its strong lower midrange and versatile dynamics, is enjoying a resurgence.
Specifics
| Body Back | Solid Ovangkol |
| Nut | Width - 1.77" (45 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Abalone |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Ovangkol |
| Bridge | Ebony with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | TLD-2 Line Driver Preamp |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Abalone Dot |
| Fretboard | Ebony |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This new model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment.
The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument. The Orchestra Model shape of the TCP7MOTT, with its strong lower midrange and versatile dynamics, is enjoying a resurgence.
Specifics
| Body Back | Solid Ovangkol |
| Nut | Width - 1.77" (45 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Abalone |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Ovangkol |
| Bridge | Ebony with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | TLD-2 Line Driver Preamp |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Abalone Dot |
| Fretboard | Ebony |
