Takamine Thermal Top Series 12 String Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
Takamine Thermal Top Series 12 String Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
The voice of true vintage, played-in tone is yours from the first note with the EF400SCTT.
This 12-String model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment. The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument.
The pre-aged properties of the Takamine Solid ‘Thermal Top’ with Solid Indian Rosewood back and sides deliver an extra measure of low-end horsepower with this classic cutaway dreadnought. Grained ivoroid binding, diecast chrome tuners and understated 'T' logo appropriately accentuate the wide-open vintage tone of this killer instrument
Add Takamine's critically acclaimed 'Palathetic Pickup' and CT4B II preamp system with three-band EQ, volume control and built-in tuner, and you own an acoustic guitar with the sound you’ve always dreamed of with electronics that can accurately translate to an audience of fifty or fifty thousand.
Specifics
| Body Back | Solid Indian Rosewood |
| Frets | 20 |
| Nut | Width - 1.875" (47.6 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,12 String Guitars |
| Rosette | Concentric Rings |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Indian Rosewood |
| Bridge | Rosewood with Bone Saddle |
| Neck | Gloss African Mahogany |
| Electronics | CT4B II Preamp System with 3-band EQ, Onboard Tuner & Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Unique Features | 12 String, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Acrylic Dot |
| Fretboard | Rosewood |
Takamine Thermal Top Series 12 String Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
The voice of true vintage, played-in tone is yours from the first note with the EF400SCTT.
This 12-String model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment. The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument.
The pre-aged properties of the Takamine Solid ‘Thermal Top’ with Solid Indian Rosewood back and sides deliver an extra measure of low-end horsepower with this classic cutaway dreadnought. Grained ivoroid binding, diecast chrome tuners and understated 'T' logo appropriately accentuate the wide-open vintage tone of this killer instrument
Add Takamine's critically acclaimed 'Palathetic Pickup' and CT4B II preamp system with three-band EQ, volume control and built-in tuner, and you own an acoustic guitar with the sound you’ve always dreamed of with electronics that can accurately translate to an audience of fifty or fifty thousand.
Specifics
| Body Back | Solid Indian Rosewood |
| Frets | 20 |
| Nut | Width - 1.875" (47.6 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,12 String Guitars |
| Rosette | Concentric Rings |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Indian Rosewood |
| Bridge | Rosewood with Bone Saddle |
| Neck | Gloss African Mahogany |
| Electronics | CT4B II Preamp System with 3-band EQ, Onboard Tuner & Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Unique Features | 12 String, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Acrylic Dot |
| Fretboard | Rosewood |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The voice of true vintage, played-in tone is yours from the first note with the EF400SCTT.
This 12-String model takes advantage of "Thermal Top" technology, in which the spruce wood for the guitar tops are baked in a controlled high-heat, low-oxygen environment. The result is the volume and tone of a well-seasoned vintage guitar in a brand new instrument.
The pre-aged properties of the Takamine Solid ‘Thermal Top’ with Solid Indian Rosewood back and sides deliver an extra measure of low-end horsepower with this classic cutaway dreadnought. Grained ivoroid binding, diecast chrome tuners and understated 'T' logo appropriately accentuate the wide-open vintage tone of this killer instrument
Add Takamine's critically acclaimed 'Palathetic Pickup' and CT4B II preamp system with three-band EQ, volume control and built-in tuner, and you own an acoustic guitar with the sound you’ve always dreamed of with electronics that can accurately translate to an audience of fifty or fifty thousand.
Specifics
| Body Back | Solid Indian Rosewood |
| Frets | 20 |
| Nut | Width - 1.875" (47.6 mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,12 String Guitars |
| Rosette | Concentric Rings |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Solid Indian Rosewood |
| Bridge | Rosewood with Bone Saddle |
| Neck | Gloss African Mahogany |
| Electronics | CT4B II Preamp System with 3-band EQ, Onboard Tuner & Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine Thermal Top Series |
| Body Top | Solid Thermal Spruce |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Unique Features | 12 String, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Acrylic Dot |
| Fretboard | Rosewood |
