Takamine G70 Series Nex Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
This TGN77CE NEX model is the latest addition to Takamine's G Series. It features a Hawaiian Koa Top, Back and Sides.
The slim mahogany neck and 12" radius bound laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD Preamp system gives you a built in tuner, three band EQ and gain controls, delivering everything you need to hit the stage and look good doing it!
Other great features include a synthetic bone nut and split bridge saddle, laurel headcap, abalone rosette, dot inlays, gold diecast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Hawaiian Koa |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles with Abalone |
| Body Sides | Hawaiian Koa |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with Built-In Tuner |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Hawaiian Koa |
| Body Shape | NEX |
| Unique Features | Cutaway, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Dot markers |
| Fretboard | Laurel with binding |
| Scale Length | 644 mm |
Original: $781.87
-70%$781.87
$234.56Takamine G70 Series Nex Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
This TGN77CE NEX model is the latest addition to Takamine's G Series. It features a Hawaiian Koa Top, Back and Sides.
The slim mahogany neck and 12" radius bound laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD Preamp system gives you a built in tuner, three band EQ and gain controls, delivering everything you need to hit the stage and look good doing it!
Other great features include a synthetic bone nut and split bridge saddle, laurel headcap, abalone rosette, dot inlays, gold diecast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Hawaiian Koa |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles with Abalone |
| Body Sides | Hawaiian Koa |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with Built-In Tuner |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Hawaiian Koa |
| Body Shape | NEX |
| Unique Features | Cutaway, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Dot markers |
| Fretboard | Laurel with binding |
| Scale Length | 644 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This TGN77CE NEX model is the latest addition to Takamine's G Series. It features a Hawaiian Koa Top, Back and Sides.
The slim mahogany neck and 12" radius bound laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD Preamp system gives you a built in tuner, three band EQ and gain controls, delivering everything you need to hit the stage and look good doing it!
Other great features include a synthetic bone nut and split bridge saddle, laurel headcap, abalone rosette, dot inlays, gold diecast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Hawaiian Koa |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles with Abalone |
| Body Sides | Hawaiian Koa |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with Built-In Tuner |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Hawaiian Koa |
| Body Shape | NEX |
| Unique Features | Cutaway, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Dot markers |
| Fretboard | Laurel with binding |
| Scale Length | 644 mm |
