Takamine G50 Series Left Handed Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
Takamine G50 Series Left Handed Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
With deluxe appointments, solid top construction and great performance features including a Venetian style cutaway and Takamine electronics system, the left handed GD51CELH is built to bring your music center stage.
Ready for the demands of any performance situation, the GD51CELH features a solid spruce top and black walnut back and sides that produce a big, bold sound. The slim mahogany neck and 12" radius bound laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built in tuner with three band EQ and gain controls for rock solid amplified performance and versatility.
Other great features include a synthetic bone nut and split bridge saddle, laurel headcap, abalone rosette and mother of pearl dot inlays, gold die-cast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Black Walnut |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,Left Handed Guitars |
| Rosette | Abalone Concentric Circles |
| Body Sides | Black Walnut |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | Left Handed, Black Walnut Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Mother of Pearl Dot |
| Fretboard | Laurel with binding and 12" radius |
| Scale Length | 644 mm |
Original: $670.17
-70%$670.17
$201.05Takamine G50 Series Left Handed Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
With deluxe appointments, solid top construction and great performance features including a Venetian style cutaway and Takamine electronics system, the left handed GD51CELH is built to bring your music center stage.
Ready for the demands of any performance situation, the GD51CELH features a solid spruce top and black walnut back and sides that produce a big, bold sound. The slim mahogany neck and 12" radius bound laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built in tuner with three band EQ and gain controls for rock solid amplified performance and versatility.
Other great features include a synthetic bone nut and split bridge saddle, laurel headcap, abalone rosette and mother of pearl dot inlays, gold die-cast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Black Walnut |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,Left Handed Guitars |
| Rosette | Abalone Concentric Circles |
| Body Sides | Black Walnut |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | Left Handed, Black Walnut Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Mother of Pearl Dot |
| Fretboard | Laurel with binding and 12" radius |
| Scale Length | 644 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With deluxe appointments, solid top construction and great performance features including a Venetian style cutaway and Takamine electronics system, the left handed GD51CELH is built to bring your music center stage.
Ready for the demands of any performance situation, the GD51CELH features a solid spruce top and black walnut back and sides that produce a big, bold sound. The slim mahogany neck and 12" radius bound laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built in tuner with three band EQ and gain controls for rock solid amplified performance and versatility.
Other great features include a synthetic bone nut and split bridge saddle, laurel headcap, abalone rosette and mother of pearl dot inlays, gold die-cast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Black Walnut |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,Left Handed Guitars |
| Rosette | Abalone Concentric Circles |
| Body Sides | Black Walnut |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Gold Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | Left Handed, Black Walnut Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Mother of Pearl Dot |
| Fretboard | Laurel with binding and 12" radius |
| Scale Length | 644 mm |
