Takamine G30 Series 12 String Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
Takamine G30 Series 12 String Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
The GD30CE12 is a stage worthy acoustic/electric 12 string guitar that features solid top construction, a soft Venetian style cutaway and a superior sounding Takamine electronics system.
Ready for any performance situation, the GD30CE12 features a solid spruce top and mahogany back and sides that produce a rich, resonant sound. The slim mahogany neck and 12" radius ovangkol fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built in tuner and three band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Other great features include a ovangkol bridge, synthetic bone nut and split bridge saddle, ovangkol headcap, pearloid rosette and dot inlays, chrome diecast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,12 String Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Ovangkol Pinless Bridge with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | 12 String, Ovangkol Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Ovangkol with binding and 12" radius |
| Scale Length | 643 mm |
Original: $670.17
-70%$670.17
$201.05Takamine G30 Series 12 String Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
The GD30CE12 is a stage worthy acoustic/electric 12 string guitar that features solid top construction, a soft Venetian style cutaway and a superior sounding Takamine electronics system.
Ready for any performance situation, the GD30CE12 features a solid spruce top and mahogany back and sides that produce a rich, resonant sound. The slim mahogany neck and 12" radius ovangkol fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built in tuner and three band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Other great features include a ovangkol bridge, synthetic bone nut and split bridge saddle, ovangkol headcap, pearloid rosette and dot inlays, chrome diecast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,12 String Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Ovangkol Pinless Bridge with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | 12 String, Ovangkol Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Ovangkol with binding and 12" radius |
| Scale Length | 643 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The GD30CE12 is a stage worthy acoustic/electric 12 string guitar that features solid top construction, a soft Venetian style cutaway and a superior sounding Takamine electronics system.
Ready for any performance situation, the GD30CE12 features a solid spruce top and mahogany back and sides that produce a rich, resonant sound. The slim mahogany neck and 12" radius ovangkol fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built in tuner and three band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Other great features include a ovangkol bridge, synthetic bone nut and split bridge saddle, ovangkol headcap, pearloid rosette and dot inlays, chrome diecast tuners and a beautiful gloss finish.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,12 String Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Ovangkol Pinless Bridge with Synthetic Bone Split Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4TD Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | 12 String, Ovangkol Headcap |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Ovangkol with binding and 12" radius |
| Scale Length | 643 mm |
