Takamine G11 Series Left Handed Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Satin Finish
Takamine G11 Series Left Handed Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Satin Finish
The TGD11MCENSLH is a beautiful style left handed acoustic/electric guitar with a special combination of tonewoods and Takamine proprietary electronics.
For players looking for a different sound, the TGD11MCENSLH combines a mahogany top with mahogany back and sides to produce a warm, detailed tone that works beautifully for a wide range of musical styles. The slim satin-finish mahogany neck and 12" radius laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4T preamp system gives you a built-in tuner with three band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Other great features include a synthetic bone nut and compensated bridge saddle, laurel headcap, dot inlays, chrome diecast tuners and an elegant Natural satin finish.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,Left Handed Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Mahogany |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | Left Handed, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Satin |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 644 mm |
Original: $502.63
-70%$502.63
$150.79Takamine G11 Series Left Handed Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Satin Finish
The TGD11MCENSLH is a beautiful style left handed acoustic/electric guitar with a special combination of tonewoods and Takamine proprietary electronics.
For players looking for a different sound, the TGD11MCENSLH combines a mahogany top with mahogany back and sides to produce a warm, detailed tone that works beautifully for a wide range of musical styles. The slim satin-finish mahogany neck and 12" radius laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4T preamp system gives you a built-in tuner with three band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Other great features include a synthetic bone nut and compensated bridge saddle, laurel headcap, dot inlays, chrome diecast tuners and an elegant Natural satin finish.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,Left Handed Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Mahogany |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | Left Handed, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Satin |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 644 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The TGD11MCENSLH is a beautiful style left handed acoustic/electric guitar with a special combination of tonewoods and Takamine proprietary electronics.
For players looking for a different sound, the TGD11MCENSLH combines a mahogany top with mahogany back and sides to produce a warm, detailed tone that works beautifully for a wide range of musical styles. The slim satin-finish mahogany neck and 12" radius laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4T preamp system gives you a built-in tuner with three band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Other great features include a synthetic bone nut and compensated bridge saddle, laurel headcap, dot inlays, chrome diecast tuners and an elegant Natural satin finish.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars,Left Handed Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with 3 band EQ and Built-in Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Mahogany |
| Body Shape | Dreadnought |
| Unique Features | Left Handed, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Satin |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 644 mm |
