Takamine G Mini Series Ac El Takamini Guitar With Cutaway In Natural Satin Finish
The Takamini TGX18CENS is a 3/4 size guitar with a full size voice. Featuring custom designed bracing, a solid spruce top in a scaled down version of the famous Takamine NEX body style, this very worthy instrument will win your playing time.
Mahogany back and sides, laurel fingerboard and TP-4T preamp with tuner round out this very cool guitar.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with Built-In Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Mini |
| Unique Features | Comes with Custom Gigbag, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Satin |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 570 mm |
Original: $544.51
-70%$544.51
$163.35Takamine G Mini Series Ac El Takamini Guitar With Cutaway In Natural Satin Finish
The Takamini TGX18CENS is a 3/4 size guitar with a full size voice. Featuring custom designed bracing, a solid spruce top in a scaled down version of the famous Takamine NEX body style, this very worthy instrument will win your playing time.
Mahogany back and sides, laurel fingerboard and TP-4T preamp with tuner round out this very cool guitar.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with Built-In Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Mini |
| Unique Features | Comes with Custom Gigbag, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Satin |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 570 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Takamini TGX18CENS is a 3/4 size guitar with a full size voice. Featuring custom designed bracing, a solid spruce top in a scaled down version of the famous Takamine NEX body style, this very worthy instrument will win your playing time.
Mahogany back and sides, laurel fingerboard and TP-4T preamp with tuner round out this very cool guitar.
Specifics
| Body Back | Mahogany |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Neck | Satin Mahogany |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with Built-In Tuner |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine G Series |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Mini |
| Unique Features | Comes with Custom Gigbag, Laurel Headcap |
| Finish | Natural Satin |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 570 mm |
