Takamine Custom Pro Series Orchestral Ac El Guitar With Cutaway In Shadow Burst Satin Finish
Takamine Custom Pro Series Orchestral Ac El Guitar With Cutaway In Shadow Burst Satin Finish
With a punchy mid-range that's often associated with acoustic blues or roots music, the TCP771MCSB is a solid "American" Mahogany guitar with a striking Satin Shadow Burst finish. Takamine's legendary CTP3 CoolTube electronics ensure that the guitar's natural voice translates to the stage.
Specifics
| Body Back | Solid Mahogany |
| Nut | Width - 42.5mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Ebony with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | CTP3 Cool Tube Preamp System with 3 Band EQ, Built-in Tuner & Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine Custom Pro Series |
| Body Top | Solid Mahogany |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Limited Run Stock, Scalloped "X" Bracing, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Shadow Burst Satin |
| Position Inlays | Snowflakes |
| Fretboard | Ebony |
Original: $2,366.56
-70%$2,366.56
$709.97Takamine Custom Pro Series Orchestral Ac El Guitar With Cutaway In Shadow Burst Satin Finish
With a punchy mid-range that's often associated with acoustic blues or roots music, the TCP771MCSB is a solid "American" Mahogany guitar with a striking Satin Shadow Burst finish. Takamine's legendary CTP3 CoolTube electronics ensure that the guitar's natural voice translates to the stage.
Specifics
| Body Back | Solid Mahogany |
| Nut | Width - 42.5mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Ebony with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | CTP3 Cool Tube Preamp System with 3 Band EQ, Built-in Tuner & Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine Custom Pro Series |
| Body Top | Solid Mahogany |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Limited Run Stock, Scalloped "X" Bracing, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Shadow Burst Satin |
| Position Inlays | Snowflakes |
| Fretboard | Ebony |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a punchy mid-range that's often associated with acoustic blues or roots music, the TCP771MCSB is a solid "American" Mahogany guitar with a striking Satin Shadow Burst finish. Takamine's legendary CTP3 CoolTube electronics ensure that the guitar's natural voice translates to the stage.
Specifics
| Body Back | Solid Mahogany |
| Nut | Width - 42.5mm |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Circles |
| Binding | Yes |
| Body Sides | Mahogany |
| Bridge | Ebony with Split Bone Saddle |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | CTP3 Cool Tube Preamp System with 3 Band EQ, Built-in Tuner & Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Series | Takamine Custom Pro Series |
| Body Top | Solid Mahogany |
| Body Shape | Orchestral |
| Unique Features | Limited Run Stock, Scalloped "X" Bracing, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Shadow Burst Satin |
| Position Inlays | Snowflakes |
| Fretboard | Ebony |
