Takamine Custom Pro Series 4 Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
Elegantly appointed with resonant tonewoods, decorative touches and state-of-the-art electronics. An exquisite acoustic experience onstage and off.
Specifics
| Body Back | Solid Ovangkol |
| Nut | Width - 1.675" (42.5mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Rings with Wood Marquetry |
| Binding | Ivory |
| Body Sides | Ovangkol |
| Bridge | Rosewood with Split Bone Saddle and Pinless Base |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | CTP-3 Cool Tube Preamp System with 3 Band EQ, Onboard Tuner and Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Gold Diecast with Amber Buttons |
| Series | Takamine Pro Series 4 |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Unique Features | 20 Frets with Neck joint at 14th Fret, Indian Rosewood Headstock cap, Gold Headstock Logo, Scalloped "X" Bracing, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Wood Dot In Dot |
| Fretboard | Rosewood |
$615.72
Original: $2,052.41
-70%Takamine Custom Pro Series 4 Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish—
$2,052.41
$615.72Takamine Custom Pro Series 4 Dreadnought Ac El Guitar With Cutaway In Natural Gloss Finish
Elegantly appointed with resonant tonewoods, decorative touches and state-of-the-art electronics. An exquisite acoustic experience onstage and off.
Specifics
| Body Back | Solid Ovangkol |
| Nut | Width - 1.675" (42.5mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Rings with Wood Marquetry |
| Binding | Ivory |
| Body Sides | Ovangkol |
| Bridge | Rosewood with Split Bone Saddle and Pinless Base |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | CTP-3 Cool Tube Preamp System with 3 Band EQ, Onboard Tuner and Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Gold Diecast with Amber Buttons |
| Series | Takamine Pro Series 4 |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Unique Features | 20 Frets with Neck joint at 14th Fret, Indian Rosewood Headstock cap, Gold Headstock Logo, Scalloped "X" Bracing, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Wood Dot In Dot |
| Fretboard | Rosewood |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegantly appointed with resonant tonewoods, decorative touches and state-of-the-art electronics. An exquisite acoustic experience onstage and off.
Specifics
| Body Back | Solid Ovangkol |
| Nut | Width - 1.675" (42.5mm) |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Rosette | Concentric Rings with Wood Marquetry |
| Binding | Ivory |
| Body Sides | Ovangkol |
| Bridge | Rosewood with Split Bone Saddle and Pinless Base |
| Neck | Mahogany |
| Electronics | CTP-3 Cool Tube Preamp System with 3 Band EQ, Onboard Tuner and Palathetic Pickup |
| Machine Heads | Gold Diecast with Amber Buttons |
| Series | Takamine Pro Series 4 |
| Body Top | Solid Spruce |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Unique Features | 20 Frets with Neck joint at 14th Fret, Indian Rosewood Headstock cap, Gold Headstock Logo, Scalloped "X" Bracing, Made in Japan, Includes Hardcase |
| Finish | Natural Gloss |
| Position Inlays | Wood Dot In Dot |
| Fretboard | Rosewood |
