Ibanez SR200B Weathered Black Electric Bass
Product Features
- Maple neck
The Maple neck provides stability and bright tonal character.
- Purpleheart fretboard
The Purpleheart fretboard emphasizes the beauty and the rich tonal character of this bass.
- Medium frets
Medium sized frets enhance the accuracy of your notes.
- Okoume body
The Okoume body provides a bright and solid sound.
- Dynamix PJ pickups
Dynamix PJ pickups deliver clarity and fullness
- Phat II EQ
The Phat II active bass boost adds additional low-end power.
- B10 series bridge
The B10 bridge allows fully adjustable intonation and solid tuning stability.
- Maple neck, Purpleheart fretboard, Medium frets
- Okoume body
- Dynamix PJ pickups, Phat II EQ
- B10 series bridge
Specifications
| Colour | Weathered Black |
| Origin | CHINA |
| Brand Series | GSR |
| Strings | 4 |
| Hardware Colour | Black |
| EQ Spec | Phat II EQ |
| Neck Pickup | Dynamix P |
| Bridge Pickup | Dynamix J |
| 2 Volume, 1 Tone, Phat II | |
| Controls | 864 |
| Scale mm | Purpleheart |
| Fretboard Edge Treatment | White dot |
| Top | Okoume |
| Body, Back and Sides | Satin Polyurethane |
| String Gauges (Top to Bottom) | .045/.065/.085/.105 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1G,2D,3A,4E |
More Images
Ibanez SR200B Weathered Black Electric Bass
Product Features
- Maple neck
The Maple neck provides stability and bright tonal character.
- Purpleheart fretboard
The Purpleheart fretboard emphasizes the beauty and the rich tonal character of this bass.
- Medium frets
Medium sized frets enhance the accuracy of your notes.
- Okoume body
The Okoume body provides a bright and solid sound.
- Dynamix PJ pickups
Dynamix PJ pickups deliver clarity and fullness
- Phat II EQ
The Phat II active bass boost adds additional low-end power.
- B10 series bridge
The B10 bridge allows fully adjustable intonation and solid tuning stability.
- Maple neck, Purpleheart fretboard, Medium frets
- Okoume body
- Dynamix PJ pickups, Phat II EQ
- B10 series bridge
Specifications
| Colour | Weathered Black |
| Origin | CHINA |
| Brand Series | GSR |
| Strings | 4 |
| Hardware Colour | Black |
| EQ Spec | Phat II EQ |
| Neck Pickup | Dynamix P |
| Bridge Pickup | Dynamix J |
| 2 Volume, 1 Tone, Phat II | |
| Controls | 864 |
| Scale mm | Purpleheart |
| Fretboard Edge Treatment | White dot |
| Top | Okoume |
| Body, Back and Sides | Satin Polyurethane |
| String Gauges (Top to Bottom) | .045/.065/.085/.105 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1G,2D,3A,4E |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Features
- Maple neck
The Maple neck provides stability and bright tonal character.
- Purpleheart fretboard
The Purpleheart fretboard emphasizes the beauty and the rich tonal character of this bass.
- Medium frets
Medium sized frets enhance the accuracy of your notes.
- Okoume body
The Okoume body provides a bright and solid sound.
- Dynamix PJ pickups
Dynamix PJ pickups deliver clarity and fullness
- Phat II EQ
The Phat II active bass boost adds additional low-end power.
- B10 series bridge
The B10 bridge allows fully adjustable intonation and solid tuning stability.
- Maple neck, Purpleheart fretboard, Medium frets
- Okoume body
- Dynamix PJ pickups, Phat II EQ
- B10 series bridge
Specifications
| Colour | Weathered Black |
| Origin | CHINA |
| Brand Series | GSR |
| Strings | 4 |
| Hardware Colour | Black |
| EQ Spec | Phat II EQ |
| Neck Pickup | Dynamix P |
| Bridge Pickup | Dynamix J |
| 2 Volume, 1 Tone, Phat II | |
| Controls | 864 |
| Scale mm | Purpleheart |
| Fretboard Edge Treatment | White dot |
| Top | Okoume |
| Body, Back and Sides | Satin Polyurethane |
| String Gauges (Top to Bottom) | .045/.065/.085/.105 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1G,2D,3A,4E |
