Ibanez RG470AHMBMT Electric Guitar Blue Moon Burst
RG470AHM
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favour a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Product Features
- Wizard III Maple neck
Ibanez's thin, flat and fast Wizard neck is strong and sturdy and offers unlimited playability and features a two-octave 24-fret fretboard for a wide tonal range.
- Maple fretboard
The Maple fretboard provide crisp, bright highs and strong upper mids.
- Jumbo frets
Jumbo frets contribute to smooth playability, especially for single-note playing.
- Ash body
The Ash body delivers a pleasant brightness and rich sustain.
- Quantum H-S-H pickups
The Quantum pickups provide accelerated bass response for exceptionally fast tracking of high-speed staccato riffing with crushing mid range and precise high-end articulation.
- Edge-Zero II tremolo
The Edge Zero II bridge design features a lower profile tremolo for playing comfort and stud lock function for stable tuning.
| Colour Filter | Blue Moon Burst |
| Origin | INDONESIA |
| Brand Series | RG |
| Strings | 6 |
| Hardware Colour | Cosmo Black |
| EQ Spec | - |
| Acoustic Preamp | - |
| Neck Pickup | Quantum (H) |
| Middle Pickup | Quantum (S) |
| Bridge Pickup | Quantum (H) |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone, 5-way lever switch |
| Scale mm | 648 |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Edge Treatment | - |
| Inlay | Black dot |
| Top | - |
| Body, Back and Sides | Ash |
| Finish | Gloss Polyurethane |
| Acoustic Soundhold | - |
| Binding | - |
| Bracing | - |
| String Gauges (Top to Bottom) | .009/.011/.016/.024/.032/.042 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1E,2B,3G,4D,5A,6E |
| Case Included | - |
| Case Recommendation | M300C |
| Other Items Included | Tremolo arm, Hex wrench |
Original: $872.62
-70%$872.62
$261.79More Images
Ibanez RG470AHMBMT Electric Guitar Blue Moon Burst
RG470AHM
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favour a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Product Features
- Wizard III Maple neck
Ibanez's thin, flat and fast Wizard neck is strong and sturdy and offers unlimited playability and features a two-octave 24-fret fretboard for a wide tonal range.
- Maple fretboard
The Maple fretboard provide crisp, bright highs and strong upper mids.
- Jumbo frets
Jumbo frets contribute to smooth playability, especially for single-note playing.
- Ash body
The Ash body delivers a pleasant brightness and rich sustain.
- Quantum H-S-H pickups
The Quantum pickups provide accelerated bass response for exceptionally fast tracking of high-speed staccato riffing with crushing mid range and precise high-end articulation.
- Edge-Zero II tremolo
The Edge Zero II bridge design features a lower profile tremolo for playing comfort and stud lock function for stable tuning.
| Colour Filter | Blue Moon Burst |
| Origin | INDONESIA |
| Brand Series | RG |
| Strings | 6 |
| Hardware Colour | Cosmo Black |
| EQ Spec | - |
| Acoustic Preamp | - |
| Neck Pickup | Quantum (H) |
| Middle Pickup | Quantum (S) |
| Bridge Pickup | Quantum (H) |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone, 5-way lever switch |
| Scale mm | 648 |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Edge Treatment | - |
| Inlay | Black dot |
| Top | - |
| Body, Back and Sides | Ash |
| Finish | Gloss Polyurethane |
| Acoustic Soundhold | - |
| Binding | - |
| Bracing | - |
| String Gauges (Top to Bottom) | .009/.011/.016/.024/.032/.042 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1E,2B,3G,4D,5A,6E |
| Case Included | - |
| Case Recommendation | M300C |
| Other Items Included | Tremolo arm, Hex wrench |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
RG470AHM
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favour a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Product Features
- Wizard III Maple neck
Ibanez's thin, flat and fast Wizard neck is strong and sturdy and offers unlimited playability and features a two-octave 24-fret fretboard for a wide tonal range.
- Maple fretboard
The Maple fretboard provide crisp, bright highs and strong upper mids.
- Jumbo frets
Jumbo frets contribute to smooth playability, especially for single-note playing.
- Ash body
The Ash body delivers a pleasant brightness and rich sustain.
- Quantum H-S-H pickups
The Quantum pickups provide accelerated bass response for exceptionally fast tracking of high-speed staccato riffing with crushing mid range and precise high-end articulation.
- Edge-Zero II tremolo
The Edge Zero II bridge design features a lower profile tremolo for playing comfort and stud lock function for stable tuning.
| Colour Filter | Blue Moon Burst |
| Origin | INDONESIA |
| Brand Series | RG |
| Strings | 6 |
| Hardware Colour | Cosmo Black |
| EQ Spec | - |
| Acoustic Preamp | - |
| Neck Pickup | Quantum (H) |
| Middle Pickup | Quantum (S) |
| Bridge Pickup | Quantum (H) |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone, 5-way lever switch |
| Scale mm | 648 |
| Fretboard | Maple |
| Fretboard Edge Treatment | - |
| Inlay | Black dot |
| Top | - |
| Body, Back and Sides | Ash |
| Finish | Gloss Polyurethane |
| Acoustic Soundhold | - |
| Binding | - |
| Bracing | - |
| String Gauges (Top to Bottom) | .009/.011/.016/.024/.032/.042 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1E,2B,3G,4D,5A,6E |
| Case Included | - |
| Case Recommendation | M300C |
| Other Items Included | Tremolo arm, Hex wrench |
