Ibanez RG421SSEM Electric Guitar Sea Shore Matte
RG421S
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favour a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Product Features
- Wizard III Maple neck
Ibanez's thin, flat and fast Wizard neck is strong and sturdy and offers unlimited playability and features a two-octave 24-fret fretboard for a wide tonal range.
- Jatoba fretboard
Jatoba has a reddish brown colour and produces a rich mid range with a crisp high end.
- Jumbo frets
Jumbo frets contribute to smooth playability, especially for single-note playing.
- Meranti body
The Meranti body provides a scooped mid-range with a sweet tone.
- Quantum H-H pickups
The Quantum pickups provide accelerated bass response for exceptionally fast tracking of high-speed staccato riffing with crushing mid range and precise high-end articulation.
- F106 bridge
The F106 bridge enriches sustain. String height adjustment can be done easily and independently.
| Colour Filter | Sea Shore Matte |
| Origin | INDONESIA |
| Brand Series | RG |
| Strings | 6 |
| Hardware Colour | Cosmo Black |
| EQ Spec | - |
| Acoustic Preamp | - |
| Neck Pickup | Quantum (H) |
| Middle Pickup | - |
| Bridge Pickup | Quantum (H) |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone, 5-way lever switch |
| Scale mm | 648 |
| Fretboard | Jatoba |
| Fretboard Edge Treatment | - |
| Inlay | White dot |
| Top | - |
| Body, Back and Sides | Meranti |
| Finish | Satin Polyurethane |
| Acoustic Soundhold | - |
| Binding | - |
| Bracing | - |
| String Gauges (Top to Bottom) | .010/.013/.017/.026/.036/.046 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1E,2B,3G,4D,5A,6E |
| Case Included | - |
| Case Recommendation | M300C |
| Other Items Included | Hex wrench |
More Images
Ibanez RG421SSEM Electric Guitar Sea Shore Matte
RG421S
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favour a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Product Features
- Wizard III Maple neck
Ibanez's thin, flat and fast Wizard neck is strong and sturdy and offers unlimited playability and features a two-octave 24-fret fretboard for a wide tonal range.
- Jatoba fretboard
Jatoba has a reddish brown colour and produces a rich mid range with a crisp high end.
- Jumbo frets
Jumbo frets contribute to smooth playability, especially for single-note playing.
- Meranti body
The Meranti body provides a scooped mid-range with a sweet tone.
- Quantum H-H pickups
The Quantum pickups provide accelerated bass response for exceptionally fast tracking of high-speed staccato riffing with crushing mid range and precise high-end articulation.
- F106 bridge
The F106 bridge enriches sustain. String height adjustment can be done easily and independently.
| Colour Filter | Sea Shore Matte |
| Origin | INDONESIA |
| Brand Series | RG |
| Strings | 6 |
| Hardware Colour | Cosmo Black |
| EQ Spec | - |
| Acoustic Preamp | - |
| Neck Pickup | Quantum (H) |
| Middle Pickup | - |
| Bridge Pickup | Quantum (H) |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone, 5-way lever switch |
| Scale mm | 648 |
| Fretboard | Jatoba |
| Fretboard Edge Treatment | - |
| Inlay | White dot |
| Top | - |
| Body, Back and Sides | Meranti |
| Finish | Satin Polyurethane |
| Acoustic Soundhold | - |
| Binding | - |
| Bracing | - |
| String Gauges (Top to Bottom) | .010/.013/.017/.026/.036/.046 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1E,2B,3G,4D,5A,6E |
| Case Included | - |
| Case Recommendation | M300C |
| Other Items Included | Hex wrench |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
RG421S
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favour a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Product Features
- Wizard III Maple neck
Ibanez's thin, flat and fast Wizard neck is strong and sturdy and offers unlimited playability and features a two-octave 24-fret fretboard for a wide tonal range.
- Jatoba fretboard
Jatoba has a reddish brown colour and produces a rich mid range with a crisp high end.
- Jumbo frets
Jumbo frets contribute to smooth playability, especially for single-note playing.
- Meranti body
The Meranti body provides a scooped mid-range with a sweet tone.
- Quantum H-H pickups
The Quantum pickups provide accelerated bass response for exceptionally fast tracking of high-speed staccato riffing with crushing mid range and precise high-end articulation.
- F106 bridge
The F106 bridge enriches sustain. String height adjustment can be done easily and independently.
| Colour Filter | Sea Shore Matte |
| Origin | INDONESIA |
| Brand Series | RG |
| Strings | 6 |
| Hardware Colour | Cosmo Black |
| EQ Spec | - |
| Acoustic Preamp | - |
| Neck Pickup | Quantum (H) |
| Middle Pickup | - |
| Bridge Pickup | Quantum (H) |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone, 5-way lever switch |
| Scale mm | 648 |
| Fretboard | Jatoba |
| Fretboard Edge Treatment | - |
| Inlay | White dot |
| Top | - |
| Body, Back and Sides | Meranti |
| Finish | Satin Polyurethane |
| Acoustic Soundhold | - |
| Binding | - |
| Bracing | - |
| String Gauges (Top to Bottom) | .010/.013/.017/.026/.036/.046 |
| Tuning (Top to Bottom) | 1E,2B,3G,4D,5A,6E |
| Case Included | - |
| Case Recommendation | M300C |
| Other Items Included | Hex wrench |
